Naše poslání a cílová skupina

Naším posláním je umožnit dospělým lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním žít tak, aby mohli podle svých schopností a možností přebírat zodpovědnost za svůj život.

Sociální služba chráněné bydlení i podpora samostatného bydlení jsou určeny pro osoby od 18 let věku s lehkým až středně těžkým mentálním postižením a s kombinovaným postižením, tj.:

  • s kombinací mentálního postižení a chronického duševního onemocnění, zejména úzkostné a depresivní poruchy, obsedantně-kompulzivní poruchy a další;
  • s kombinací mentálního a smyslového postižení;
  • s kombinací mentálního postižení s poruchou autistického spektra (PAS).

Naše cíle

Cílem našich sociálních služeb je pozitivně ovlivnit životní situace našich klientů. Snažíme se jim pomoci dosáhnout co největší možné míry nezávislosti a sebedůvěry, aby mohli přebírat zodpovědnost za svůj vlastní život.

Snažší cesta
k samostatnosti

  • Podporujeme klienta při přechodu z chráněného bydlení do samostatného života (bydlení).
  • Zvyšujeme klientovu nezávislost na využívání našich sociálních služeb.

Podpora
asistenta

  • Rozvíjíme klientovy dovednosti pro samostatný život (stravování, úklid, finance, osobní hygiena, zdraví, zaměstnání, oprávněné zájmy atd.).
  • Jsme klientovi oporou při vytváření sociálních kontaktů a vztahů.

Trávení volného
času

  • Zapojujeme klienta do komunitních aktivit a předcházíme sociální izolaci.

Náš příběh

Příběh Chráněného bydlení Sokolov se začal odvíjet 8. července 1991.

1991

8. července 1991 jsme v Sokolově zaregistrovali první neziskovou humanitární organizaci s nadačním posláním – začali jsme náš příběh jako Nadace Bratrství a služba. Nosnou myšlenkou nadace bylo pomoci tam, kde toho v té vzrušující době bylo nejvíce potřeba. Na Sokolovsku bylo zapotřebí vybudovat domov, ve kterém by mohly důstojně žít handicapované děti. Díky pochopení mnoha lidí a institucí se podařilo podpořit vznik domova Sokolík, který provozoval tehdejší okresní národní výbor.

1999

Změnou legislativy došlo k ukončení činnosti nadace a 25. listopadu 1996 jsme založili Občanské sdružení Chráněné bydlení Sokolov s cílem vybudovat chráněná bydlení, zejména pro dospívající postižené mladé lidi. Dík pochopení a pomoci představitelů města, pan starosta Dr. Černík, 9. září 1999 slavnostně přestřihl pásku u objektu Chráněného bydlení. Od té chvíle „Jedeme ve vlaku, z něhož nehodláme vystupovat.“

2007

Rok 2007 se stal rokem, od kdy jsme oficiálně „poskytovatelem sociálních služeb“ podle § 51 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Splnili jsme všechny požadované podmínky a získali jsme od Krajského úřadu Karlovarského kraje „oprávnění k poskytování sociálních služeb“, tzv. registraci. Náš cíl se nemění, umožňujeme dospělým lidem s mentálním znevýhodněním vést, co nejvíce samostatný život podle jejich individuálních potřeb. Zákon nám ukládá, co smíme a nesmíme a jak máme ke klientovi přistupovat, ale na naší práci s lidmi s handicapem se toho moc nezměnilo.

2014

Změny vítáme, jsou hybnou silou pokroku. Další změna v legislativě a nás čekala přeměna z občanského sdružení na spolek. Od 1. ledna 2014 hrdě neseme název Chráněné bydlení Sokolov, z. s. Pokračujeme v činnosti sociální služby a naše kapacita se pomalu rozrůstá.

2023

Odstartovali jsme novou etapu v životě spolku, která není převratná, ale koresponduje s moderními trendy poskytování sociálních služeb lidem s mentálním znevýhodněním. Děkujeme okolnostem, že nás k tomuto kroku přiměly a my mohli pro naše klienty pronajmout několik bytů na volném trhu s byty. Tím se nám podařilo přiblížit chráněné bydlení běžnému a samostatnějšímu životu.

2025

Od 1. ledna jsme rozšířili poskytované sociální služby o podporu samostatného bydlení. Tento krok je součástí našeho dlouhodobého směřování poskytovat lidem s mentálním znevýhodněním podporu pro dosažení nezávislosti a kvalitního života. Naše nová služba zahrnuje pomoc s péčí o domácnost, pomoc s hledáním zaměstnání nebo vhodnějšího bydlení, doprovody k lékařům, na úřady, za kulturou, na veřejné akce a další služby, které lidem s postižením pomohou zajistit stabilitu a samostatnost.